Oto logo strony. Piękne ono jest

1217,98 zł „na rękę” dla emeryta i rencisty

Ocena 0/5

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury. Emeryci i renciści otrzymają pieniądze wraz z kwietniowym świadczeniem. Trzynastka "na rękę" wyniesie 1217,98 zł.

Zgodnie z ustawą trzynastki przysługują w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Emeryci i renciści otrzymają pieniądze wraz z kwietniowym świadczeniem – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – Co ważne, nie trzeba w tym celu składać żadnych wniosków.

Ministerstwo Finansów w tym roku zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, a zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

Zaniechanie to jest jednorazowe i ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym – dodaje Nowicka.

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności