Pomnik Klonowicza, - ul. Rynkowa
Obecny pomnik poświęcony Sebastianowi Fabianowi Klonowiczowi jest drugim pomnikiem upamiętniającym tego poetę. Pierwszy powstał w okresie zaborów (1862 r.) a okazją do tego było 260. rocznica śmierci pochodzącego z Sulmierzyc twórcy. O postawienie tamtego monumentu zabiegano przez ćwierć wieku. Pomnik zniszczony został przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Jego odbudowała miała miejsce w 1957 r. kiedy to Sulmierzyce obchodziły jubileusz 500-lecia istnienia miasta. Obecny pomnik swoim wyglądem nawiązuje do pierwowzoru.
Tablica upamiętniająca śmierć powstańca wielkopolskiego - Piotra Zielezińskiego - ul. Starokościelna
Tablica poświęcona poległemu w powstaniu wielkopolskim mieszkańcowi miasta - Piotrowi Zielezińskiemu znajduje się obok murów starego cmentarza. Obelisk postawiony został w miejscu w którym 31 stycznia 1919 r. Zieleziński poniósł śmierć. Zginął w strzelaninie która wywiązała się pomiędzy powstańcami a wojskiem pruskim. Ulicę przy której mieszkał Zieleziński nazwano jego imieniem. Sulmierzyczanin spoczywa na dawnym cmentarzu przy ul. Starokościelnej.
Pomnik Wdzięczności - Rynek naprzeciw ratusza
Pomnik – obelisk poświęcony jest ofiarom powstań narodowych 1848 r. i 1863 r., powstania wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 r. oraz okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Powstał w 1966 r. Jest miejsce przy którym odbywają się patriotyczne uroczystości.
Obelisk poświęcony Jarosławowi Stryczyńskiemu - ul. Strzelecka przy Sulmierzyckim Domu Kultury
Jarosław Stryczyński był kapralem 7 pułku Saperów z Poznania. 1 września 1939 r. pełnił wartę przy moście na Czarnej Wodzie - sulmierzyckie Błonie. Wczesnym rankiem, po rozpoczęciu działań wojennych, Stryczyński wysadził most. Mimo okrążenia go przez Niemców bronił się bohatersko, zabił ośmiu niemieckich żołnierzy. Gdy nieprzyjaciel atakował go granatami, odrzucał je z powrotem. W końcu, jeden z granatów ranił go śmiertelnie. Kiedy hitlerowcy wynosili jego ciało oddali mu cześć i zasalutowali.